آرشا پرداز - نحوه رفع مشکل گیر کردن به روز رسانی ویندوز
جزئیات مقاله
نحوه رفع مشکل گیر کردن به روز رسانی ویندوز
625
0
اسما

نحوه رفع مشکل گیر کردن به روز رسانی ویندوز

  • شنبه 8 آبان 1395
  • اسما عسکری (کارشناس نرم افزار)
  • 7رأی

حل مشکل با اجرای Windows Update Troubleshooter

ویندوز در خود یک Troubleeshooter (قسمتی که به صورت خودکار به کشف و حل مشکلات می پردازد) برای حل گیر کردن به روز رسانی دارد. این راحت ترین راه حل این مشکل است. پس ابتدا بایستی Troubleshooter را اجرا کنید. این قسمت به صورت خود کار سه کار انجام می دهد که منجر به رفع مشکل می شود:

۱- پنجره به روز رسانی را می بندد.

۲- اسم مسیر C:\Windows\SoftwareDistribution را به C:\Windows\SoftwareDistribution.old تغییر می دهد. بنابراین محتویات نصف و نیمه دریافت شده پاک شده و به روز رسانی از ابتدا آغاز می شود.

۳- پنجره به روز رسانی ویندوز را مجددا باز می کند.

این ویژگی در ویندوز های ۷، ۸، و ۱۰ وجود دارد و شما به راحتی با جست و جوی عبارت “troubleshooting” از منوی استارت می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

troubleshooting

در پنجره باز شده به دنبال گزینه “System and Security” بگرید. در زیر این گزینه بر روی “Fix problems with Windows Update” کلیک کنید.

fix-problems-with-windows-update

در پنجره جدید بر روی “Advanced” کلیک کنید.

advanced

در صفحه Advanced، اطمینان حاصل کنید که تیک گزینه “Apply repairs automatically” را انتخاب کرده اید، آنگاه، بر روی “Run as administrator” کلیک کرده و سپس “Next” را انتخاب کنید. شما با دادن دسترسی ادمین به این ابزار، مطمئن می شوید که می تواند اطلاعات نصفه ذخیره شده بر روی دستگاه را پاک کند.

run-as-administrator

قسمت troubleshooter به حل مشکل می پردازد و شما را از موفقیت یا عدم موفقیت مطلع می نماید. در اکثر اوقات این ابزار موفق به حل مشکل خواهد شد. در این هنگام بخش به روز رسانی ویندوز را مجددا راه اندازی کرده و اقدام به دریافت به روز رسانی کنید. حتی اگر troubleshooter به شما گفت که مشکل را شناسایی نکرده است، باز هم احتمالا پاک شدن فایل های از پیش دریافت شده و راه اندازی مجدد به روز رسانی، مشکل شما را مرتفع خواهد کرد.

حل مشکل با استفاده از راه پاک کردن فایل های از پیش دانلود شده (Cache) به صورت دستی

اگر بعد از استفاده از troubleshooter کماکان با مشکل رو به رو هستید (یا حتی اگر از آن دسته کاربران هستید که می خواهند کارها را به صورت دستی انجام دهند)، انجام همان مراحل به صورت دستی ممکن است مفید فایده واقع شود. همچنین برای اطمینان از این مسئله که ویندوز به شما اجازه پاک کردن محتویات از پیش دانلود شده را می دهد، یک مرحله به روش اضافه نموده ایم تا از طریق Safe Mode این کار را انجام دهید.

برای دسترسی به حالت Safe Mode در ویندوز ۷، دستگاه خود را راه اندازی کنید و در هنگام روشن شدن، کلید F8 را بفشارید تا به منوی بوت دسترسی پیدا کنید. در این نقطه گزینه “Safe Mode” را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. در ویندوز ۸ و ۱۰ به صورت همزمان که گزینه Restart را انتخاب کردید، کلید Shift را نگه دارید. در این هنگام به مسیر Troubleshoot > Advanced Options > Windows Startup Settings > Restart > Safe Mode بروید.

safe-mode

بعد از آن که ویندوز را در حالت Safe Mode اجرا کردید، اولین اقدام این است که Windows Update service را متوقف کنید و برای این کار، بهترین راه بخش Command Prompt است. برای دسترسی به این بخش در ویندوز ۷ به منوی استارت رفته و عبارت Command Prompt را جست و انتخاب کنید. در ویندوز های ۸ یا ۱۰ با راست کلیک بر روی استارت (یا فشردن کلید های ویندوز و X به صورت همزمان) و سپس انتخاب گزینه “Command Prompt (Admin)” به بخش مورد نیاز دسترسی پیدا کنید.

command-prompt-adminدر “Command Prompt” دستور زیر را وارد کرده و سپس کلید Enter را بزنید تا اجرای Windows Update service متوقف شود. سپس بدون آن که Command Prompt را ببندید ادامه راهنما را دنبال کنید.

command-prompt

command-prompt

سپس یک File Explorer در ویندوز باز کرده و به مسیر C:\Windows\SoftwareDistribution بروید. در این جا تمامی فایل های موجود در پوشه را پاک کنید. نگران نباشید این ها چیزی جر فایل ها به روز رسانی نصف و نیمه نیستند و ویندوز دوباره آن ها را دریافت خواهد کرد.delete_files

اکنون بایستی را Windows Update service راه اندازی مجدد نمایید. برای این منظور دوباره به پنجره Command Prompt مراجعه کرده و دستور زیر را وارد نمایید:

commandcommand-prompt

بعد از این که سرویس شروع به کار کرد، می توانید همه پنجره ها را بسته و رایانه را راه اندازی مجدد نمایید. اکنون یک بار دیگر برای دریافت به روز رسانی تلاش کنید.

منابع
دیدگاه کاربران
تاکنون دیدگاهی ثبت نشده است
گروه مقالات
مقالات مرتبط
ارسال دیدگاه